Organizm wolny od toksyn, czyli dlaczego warto dbać o wątrobę

Jak ustrzec się osteoporozy

Wątroba jest nie tylko największym, ale i jednym z najważniejszych gruczołów w naszym ciele. Wystarczy wspomnieć, że pełni w nim ponad 500 ważnych funkcji. To właśnie w niej, na skutek różnych przemianach biochemicznych, białka, tłuszcze, węglowodany, składniki mineralne i witaminy zmieniają się w pożywienie strawne dla naszych komórek i tkanek.
Wątroba zamienia glukozę w glikogen, czyli w niezbędną energię dla wszystkich tkanek naszego ciała oraz syntetyzuje białka i kwasy tłuszczowe. Z kwasów tłuszczowych powstaje w niej cholesterol i żółć – substancja niezbędna dla trawienia tłuszczy. Na tym jednak nie koniec listy zadań specjalnych, jakie ten niezwykły narząd pełni w naszym ciele. Kiedy nadużyjemy używek lub jesteśmy pod wpływem działania innych toksycznych związków, wątroba przetwarza je w związki neutralne dla organizmu. Twoja wątroba troszczy się o Ciebie, dlatego i Ty powinieneś zadbać o nią. Wystarczy, że do swojego jadłospisu na stałe wprowadzisz produkty, które pomogą usprawnić jej funkcjonowanie. Co zatem jeść, aby cieszyć się zdrową wątrobą i czystym, wolnym od toksyn ciałem?

Jedz czosnek

To doskonałe źródło siarki – pierwiastka ważnego dla zachowania prawidłowej pracy wątroby. Siarka zwiększa wydzielanie kwasów żółciowych, a także wspomaga wątrobę w usuwaniu toksyn, w tym metali ciężkich, z organizmu. Czosnek to również dobre źródło glutationu – odtruwającego przeciwutleniacza. Oprócz czosnku warto do diety włączyć warzywa z nim spokrewnione, jak choćby cebulę (ona również obfituje w siarkę i glutation).

Przyprawiaj kurkumą

Kurkuma chroni komórki wątroby i wspomaga ich regenerację. Jej ochronny wpływ na wątrobę porównuje się do sylimaryny – związku o silnych właściwościach hepatohronnych obecnej w ostropeście plamistym (o którym przeczytacie już za chwilę). Wiadomo również, że olejki eteryczne przyprawy, a także zawarta w niej kurkumina pobudzają wydzielanie żółci w wątrobie. Kurkuma zawiera też wspomniany wyżej glutation, o właściwościach wspomagający oczyszczanie organizmu z zanieczyszczeń.

Zadaj się z burakiem

Nie taki on bowiem straszny, jak go malują. Zawiera betaninę – aminokwas, który nie tylko intensyfikuje produkcję żółci i wspomaga oczyszczające działanie wątroby, ale również działa ochronnie na jej komórki. Korzystny dla wątroby jest również błonnik buraczków – tzw. pektyny, które wspomagają odtruwające i oczyszczające funkcje tego narządu.

Pamiętaj o Awokado

Awokado to prawdziwa skarbnica glutationu, zawiera również witaminę K, która hamuje rozwój wielu nowotworów, m.in. raka wątroby.

Na deser wybieraj jabłka

I nigdy nie obieraj ich ze skórki, ponieważ to właśnie ona zawiera ogromne ilości pektyn (błonnika rozpuszczalnego w wodzie). Pektyny wiążą niektóre metale ciężkie, pomagają obniżyć poziom cholesterolu we krwi i wspomagają pracę jelit. Jabłka to również dobre źródło glutationu (choć zawierają go mniej niż awokado).

Jako przekąska – orzechy

Orzechy i migdały, są bardzo dobrym źródłem argininy, która wspomaga wątrobę w odtruwaniu organizmu. Aminokwas ten przekształca toksyczny amoniak w mniej szkodliwy mocznik, wydalany następnie z organizmu. Oczyszczające działanie wątroby wzmacnia dodatkowo obecny w orzechach glutation.

Nie żałuj sobie dobrej oliwy

Przeciwutleniacze, które zawiera oliwa z pierwszego tłoczenia, chronią komórki wątroby przed destrukcyjnym działaniem wolnych rodników.

Nie krzyw miny do cytryny

Sok z cytryny intensyfikuje wydzielanie enzymów, wspomagając wątrobę w oczyszczaniu organizmu. Ponadto hesperydyna zawarta w skórce cytryny chroni wątrobę przed uszkodzeniem.

Zagraj w zielone – z brokułem i szpinakiem

Brokuły zawierają chlorofil – zielony barwnik, który wiąże się ze szkodliwymi substancjami (m.in. metalami ciężkimi), przez co ułatwia ich wydalenie z organizmu. Badania dowiodły, że chlorofil zmniejsza też ryzyko guzów wątroby. O jej kondycję dba ponadto obecna w brokułach witamina K. Warzywo to zawiera też glutation i siarkę wspomagające wątrobę w usuwaniu toksycznych substancji z organizmu. Nie zapominaj też o szpinaku, który podobnie jak brokuły, zawiera sporo chlorofilu. Dobrym jego źródłem są również: cykoria, karczochy, brukselka, jarmuż i kapusta.

Potrawy posypuj pietruszką

Pietruszka jest jednym z tych cudownych ziół, które chroni nas prawie od wszystkiego. Zioło m.in. pomaga oczyszczać wątrobę z toksyn. A którą część pietruszki wybrać? Tutaj masz miejsce na dowolność – bogaty w substancje aktywne jest zarówno jej korzeń, jak i natka.

Na spacerze zbieraj mniszek lekarski

Korzeń mniszka lekarskiego jest jednym z najbardziej efektywnych ziół oczyszczających. Pomaga wątrobie w wydalaniu zbędnych produktów przemiany materii i pobudza pracę nerek zmuszając je do wydalania toksyn poprzez mocz.

A do popicia – ostropest plamisty i łopian

Ostropest to roślina, która chroni wątrobę przed szkodliwym działaniem alkoholu i łagodzi stany zapalne na tle cukrzycowym. Jest stosowany także w leczeniu WZW typu A, B i C czy choroby alkoholowej. Ostropest zapobiega uszkodzeniom komórek wątroby, nie dopuszczając do łączenia się toksyn z ich powierzchnią. Ponadto wykazuje działanie cytoprotekcyjne, tzn. łagodzi stres oksydacyjny (przywraca równowagę wewnętrzną organizmu i zapobiega nadmiernemu namnażaniu się wolnych rodników), a także antykancerogenne. Ostropest plamisty swoje właściwości lecznicze zawdzięcza sylimarynie. Jest to kompleks flawonolignanów, który stabilizuje błony komórkowe hepatocytów wątrobowych. Dzięki sylimarynie, ostropest chroni wątrobę przed działaniem związków toksycznych i pobudza jej zdolności regeneracyjne. Inną rośliną wykorzystywaną w leczeniu wątroby i dróg żółciowych jest również łopian, który poprawia przemianę materii i przyspiesza usuwanie z organizmu szkodliwych jej produktów.

Wybierz zestaw idealny dla siebie

Czego unikać dla zdrowia wątroby?

W największym skrócie:

  • margaryn,
  • alkoholu,
  • wyrobów tytoniowych,
  • cukru,
  • fast-foodów,
  • produktów nieorganicznych, zawierających pestycydy i toksyny
  • produktów rafinowanych, przetworzonych, smażonych.

Aby ułatwić sobie przyjmowanie z dietą składników korzystnych dla zdrowia wątroby, warto pomyśleć o produktach specjalnie dla niej dedykowanych. Regularne przyjmowanie takich suplementów (oczywiście tylko tych sprawdzonych, posiadających badania i certyfikaty) może przynieść jej wiele dobrego. Z naszej strony polecamy te preparaty, które występują w formie płynnej (z takiej formy dużo lepiej wchłaniają się do organizmu dobroczynne składniki), w których składzie widnieją wyłącznie naturalne składniki.

Zespół Lifeline Diag