Kontroluj poziom wapnia i magnezu… dla zdrowia

Obecne czasy są bardzo trudne dla naszego organizmu. Środowisko naturalne jest pełne zanieczyszczeń, które przedostają się do naszego wnętrza. Zakwaszamy nadmiernie nasz organizm, spożywając zbyt wiele przetworzonego jedzenia, białka zwierzęcego i nabiału, pijąc duże ilości kawy i herbaty. Skutkiem tego jest groźny dla naszego zdrowia, a nawet życia niedobór magnezu i wapnia .

Rozmowa z dr. Sohrabem Khoshbinem, założycielem i Prezesem Canadian College of Holistic Health (Kanadyjskiej Wyższej Szkoły Zdrowia Holistycznego), który ostatnie 30 lat poświęcił badaniom nad medycyną naturalną. W swojej prywatnej praktyce klinicznej wykorzystuje nowatorską, uzupełniającą terapię ziołową i odżywczą.

W naszych organizmach brakuje wapnia, magnezu i innych minerałów. Powodem takiego stanu rzeczy jest skażenie powietrza, stałe zakwaszanie komórek naszych narządów na skutek nadmiernego spożycia mięsa i produktów mlecznych, zbyt dużej ilości kawy i przetworzonego jedzenia. W ten sposób wapń i magnez są „wypychane” z naszego organizmu. Niedobór tych minerałów sprawia, że odnotowujemy wiele przypadków osteoporozy w krajach wysoko rozwiniętych. Nie jesteśmy w stanie dostarczyć organizmowi wapnia i magnezu z pożywieniem, ponieważ i w nim go brakuje. Przyczyna leży w środowisku naturalnym. Gleba, która była użytkowana przez wiele, wiele lat, zawiera mniejszą ilość minerałów, co ma ogromny wpływ na jej płody. Dlatego przyjmowanie wapnia i magnezu jest obecnie takie ważne, zwłaszcza uzupełnianie niedoboru minerałów za pomocą suplementów. Obserwuję, że wielu ludzi po 40, 50 roku życia zaczyna cierpieć na osteoporozę dlatego, że mają niedobory wapnia i magnezu. Organizm ma kłopoty z absorbowaniem wapnia. Ten minerał – można go sobie wyobrazić w formie kamienia – wchłonie się, jeśli jest rozpuszczony w wodzie. Wapnia i magnezu szczególnie potrzebują kobiety w ciąży. Są to dwa najważniejsze dla nich minerały. To pierwsza rzecz, którą przepisują lekarze ciężarnym.

Jakie objawy świadczą o tym, że w naszym organizmie brakuje minerałów?

Jest wiele symptomów, dzięki którym możemy stwierdzić, że w naszym organizmie brakuje minerałów. W przypadku wapnia pierwszymi sygnałami, na które powinniśmy zwrócić uwagę to: łamliwość paznokci, osłabienie i wypadanie włosów, bóle w pewnych partiach ciała, kłopoty z zębami – ubytki, a nawet problemy z sercem – zaburzenia rytmu serca. Wapń jest absolutnie niezbędny naszemu sercu. Organizm jest bardzo mądry. Wie, że serce to najważniejszy organ i je przede wszystkim należy chronić. Kiedy zaczyna brakować wapnia, organizm dostarcza go sercu, pobierając go, „kradnąc” z kości – najczęściej z biodrowej. Zawartość wapnia we krwi jest zawsze stała i organizm zasygnalizuje, kiedy zacznie go brakować.

Czy niedobór wapnia ma wpływ na naszą psychikę?

Zdrowie jest kombinacją zdrowego ciała, prawidłowo funkcjonujących organów, wydzielania hormonów i równowagi psychicznej (zdrowia psychicznego). Wapń pomaga się zrelaksować. Jeśli mamy niedobory tego pierwiastka, stajemy się bardziej nerwowi, nadwrażliwi na bodźce – na przykład głośniejsze i wyższe dźwięki, pojawiają się problemy ze snem. W dalszej kolejności niedobór wapnia może spowodować problemy psychiczne z depresją włącznie. Dlaczego tak się dzieje? Organizm produkuje różne rodzaje hormonów, które wpływają na nasz stan psychiczny. Potrzebuje minerałów i innych substancji, aby je wytworzyć. Nawet brak witaminy B może spowodować zaburzenia nastroju. Tak więc obecność wapnia, magnezu i innych minerałów ma wpływ na nasze zdrowie psychiczne.

Czy można przedawkować minerały?

Człowiek potrafi przedawkować absolutnie wszystko. Nawet duża ilość zjedzonych ziemniaków czy innego nieszkodliwego pożywienia nie jest korzystna. Tak samo jest z minerałami. Przedawkowanie wapnia może prowadzić do wytworzenia się kamieni nerkowych, wapń może gromadzić się w stawach.

Czy osoby pracujące umysłowo mają większe zapotrzebowanie na minerały, w tym wapń?

Do aktywności mózg potrzebuje mnóstwa różnych rodzajów hormonów. Hormony i neurotransmitery produkowane są przez organizm. Aby mógł je wytworzyć, potrzebuje minerałów, witamin i innych substancji odżywczych. Dlatego ci, którzy pracują umysłowo, potrzebują więcej, w tym też fosforu, minerałów niż pracujący fizycznie. Co nie oznacza, że ci drudzy ich nie potrzebują. Wręcz przeciwnie – mają na nie zapotrzebowanie.

Wapń a witamina D

Witamina D jest niezbędna, aby organizm mógł prawidłowo wchłaniać wapń, magnez i inne minerały, ale szczególnie ważna jest podczas wchłaniania wapnia. Kiedy przyjmujemy wapń, nie możemy zapominać o witaminie D. Wapń bez witaminy D nie przynosi żadnych pozytywnych skutków. W połączeniu z nią zapobiega osteoporozie i pomaga w jej leczeniu. Podkreślam: witamina D jest jednym z najważniejszych składników, które są potrzebne podczas absorbowania przez organizm wapnia.

Jaki wpływ ma stres na nasz organizm?

Jakie reakcje w nim wtedy zachodzą? Stres działa na różne sposoby, prowokując niekorzystne reakcje chemiczne zachodzące w organizmie. Powoduje nadmierne stężenie kortyzonu (naturalny środek dopingujący), co z kolei sprawia, że doświadczamy problemów w postaci nadmiernego pobudzenia, skłonności do agresji czy palpitacji serca. Kortyzon wpływa na całe nasze ciało i sprawia, że „wypalamy” swoją energię. Wapń i magnez pozwalają odzyskać równowagę, uspokoić się, wyciszyć i odnaleźć wewnętrzną równowagę poprzez obniżenie stężenia kortyzonu i przywrócenie jego naturalnego poziomu.

Kiedy zauważymy, że magnez i wapń zaczęły działać? Jakie zmiany zajdą w naszym organizmie i kiedy w przypadku uzupełnienia ich niedoborów?

Nie można tego zauważyć od razu. Zanim ciało poinformuje nas, że wapń i magnez zaczęły działać, musi minąć trochę czasu. To oczywiście zależy od każdego indywidualnego przypadku. Ale jeśli miałeś słabe paznokcie zauważysz, że są mocniejsze, stwierdzisz, że masz więcej energii i jesteś bardziej zrelaksowany. Następnie lepiej zacznie funkcjonować serce i cały organizm.

Kto powinien uzupełniać wapń i magnez? Czy to prawda, że potrzebują ich zwłaszcza dzieci i osoby po 25. roku życia?

Zarówno dzieci, jak i dorośli. Wapń, magnez i fosfor są niezbędne podczas procesu wzrostu. Ważne jest dostarczanie dzieciom minerałów, aby mogły rosnąć prawidłowo. Moim zdaniem oczywiście każdy ich potrzebuje, ponieważ zanieczyszczenie środowiska, stres, zakwaszanie organizmu i przetworzone jedzenie, które spożywamy, skutkują niedoborem minerałów w organizmie.

Aby temu zapobiegać trzeba monitorować poziom minerałów w organizmie, a następnie uzupełniać powstałe niedobory. Należy wykonywać regularne badania kontrolne, jak analiza włosa… aby być po prostu zdrowym!