Pierwiastkowe badanie włosa – opinia eksperta

Jerzy Maslanky - dietetyk, propagator medycyny ekologicznej

Jerzy Maslanky, dietetyk, propagator medycyny ekologicznej

Od 15 lat z pasją angażuję się w propagowanie medycyny ekologicznej. Medycyny, której silną stroną jest profilaktyka i która potrafi wykrywać czynniki wskazujące, czy w organizmie wystąpiła chorobotwórcza nieprawidłowość. A jak wiadomo, chorób do wyboru mamy bardzo wiele, bo ponad 600.

Wiedzę na temat medycyny ekologicznej zdobywałem w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie, gdzie za jeden z podstawowych testów w tej dziedzinie uznano analizę pierwiastkową włosa. Dlaczego właśnie pierwiastkowe badanie włosa uznano za jedno z najbardziej istotnych działań profilaktycznych? Ponieważ jego wynik dużo więcej mówi o pacjencie, niż wyniki jego badań z krwi czy moczu.

Dlaczego to właśnie badanie EHA uznano za jedno z najbardziej istotnych działań profilaktycznych? Jego wynik mówi dużo więcej o pacjencie, niż wyniki jego badań z krwi czy moczu.

Krew nieustannie niesie ze sobą zarówno te przyjazne, jak i szkodliwe substancje. Dlatego, jeśli zbadamy ją na podstawie jednorazowej próbki, to wynik przedstawi stężenia tych substancji wyłącznie w momencie jej pobrania. Mimo, że uzyskamy więc bardzo cenne, to jednak „okrojone” informacje, które zobrazują, co w naszym organizmie działo się przez jedną krótką chwilę. Z kolei jeśli zbadamy włos, który jest tkanką gromadzącą informacje, to zobaczymy, co działo się w naszym organizmie na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy. Jak to możliwe, że włosy są tak doskonałym źródłem wiedzy na temat tego, co dzieje się wewnątrz naszego ciała? Ponieważ są tkanką miękką, do której organizm wyrzuca wszystko, czego ma zbyt wiele i odwrotnie, nigdy nie znajdziemy w nich substancji, które są mu w danej chwili najbardziej potrzebne. Organizm wyrzuca i zatrzymuje w tkankach miękkich odpowiednie substancje po to, aby utrzymać homeostazę, czyli równowagę biologiczną, będącą podstawą zdrowia i życia.

Jeśli zbadamy włos, to uzyskamy obraz tego, co działo się w naszym organizmie na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy.

EHA stanowi więc niezwykle miarodajny obraz tego, czego wewnątrz nas jest za mało, a czego zbyt wiele. Informuje na jakich poziomach znajdują się pierwiastki odżywcze, jakie są między nimi proporcje i co równie ważne, pozwala ocenić stopień obciążenia minerałami toksycznymi, które są jedną z głównych przyczyn naszych dolegliwości. Niestety często nie zdajemy sobie sprawy z ogromnego zagrożenia, jakie stanowią, dlatego zachęcam wszystkich do zbadania swoich swojego organizmu za pomocą badania analizy pierwiastkowej włosa. Badanie takie przeprowadza nowoczesne laboratorium diagnostyczne w Cieszynie, Lifeline Diag.

Dlaczego nalegam, abyś wykonał badanie EHA?

Bo daje ono ogromne możliwości, niezależnie od tego, czy jesteś mężczyzną po 80-tce, kobietą po 50-tce czy też 2-letnim dzieckiem. Analiza pierwiastkowa włosa pozwoli Ci określić:

Twój indywidualny profil metaboliczny

Czyli poziom minerałów, zarówno mikro jak i makroelementów, pierwiastków odżywczych i metali toksycznych w Twoim organizmie. To bardzo ważne, ponieważ minerały są „świecami zapłonowymi” wszystkich biochemicznych procesów. Niedobór lub nadmiar jednego w stosunku do drugiego, czy zbyt duże obciążenia metalami toksycznymi powoduje zaburzenia, które bezwzględnie prowadzą do choroby. Określając Twój indywidualny profil pierwiastkowy, EHA jest w stanie ustalić, co jest przyczyną Twoich zaburzeń metabolicznych.

Aktywność i kondycję poszczególnych organów i gruczołów

Nie pojedynczego organu, nie dwóch, ale wszystkich ważnych organów, które współpracują ze sobą i mają do spełnienia przypisane funkcje. Jest to bardzo ważna rzecz z perspektywy całego organizmu. Jak na podstawie EHA możemy ocenić kondycję poszczególnych organów i gruczołów? Ponieważ w dużej mierze zależy ona od dostępności do odpowiednich minerałów.

Stopień obciążenia metalami ciężkimi

EHA bez problemu oceni stopień akumulacji toksyn w Twoim organizmie. Pokaże, jaki wpływ mają na Twoje zdrowie oraz czy poprzez swoją własną gospodarkę enzymatyczną jesteś w stanie je zneutralizować i wyprowadzić na zewnątrz.

Twoje tolerancje pokarmowe

Wynik wskaże, w jakim stopniu tolerujesz białka, tłuszcze i węglowodany. Standardy dietetyczne nie mogą bowiem być Ci narzucane. Każdy organizm, w tym również Twój, potrzebuje czegoś innego i właśnie na podstawie EHA możemy ocenić, czego potrzebujesz bardziej, więcej „schaboszczaka”, czy więcej brokuł. Możemy „zajrzeć w Twój żołądek” i ocenić, czy produkujesz dość kwasu solnego, który jest jednym z najważniejszych elementów nie tylko w procesie trawienia, ale również przyswajania mikro i makroelementów.

Wzorce stresu psychicznego

Generalnie przyjęło się, że kiedy słyszymy o stresie, myślimy o stresie psychicznym. W medycynie ekologicznej jest inaczej. Stres psychiczny to tylko jeden z jego rodzajów obok stresu hormonalnego, immunologicznego czy chemicznego. Dopiero na podstawie analizy ich wszystkich określa się wypadkową. Trzeba bowiem wiedzieć, że jeśli w organizmie występują niedobory pierwiastków odżywczych lub obciążenia toksynami, to podatność na stres psychiczny wzrasta.

EHA daje Ci ogromne możliwości, niezależnie od tego czy jesteś mężczyzną po 80-tce, kobietą po 50-tce, czy też 2-letnim dzieckiem.

Stan równowagi organizmu

Aby w organizmie panowała harmonia, niezbędna jest równowaga pomiędzy anabolizmem a katabolizmem, procesami budowy i rozpadu, na których prawidłowy przebieg wpływają odpowiednie minerały. Prawidłowy anabolizm i katabolizm to prawidłowy metabolizm. A jaki jest Twój? To również pomoże ocenić wynik analizy pierwiastkowej włosa. A co najważniejsze, EHA pomoże Ci zapobiegać, nie leczyć. Jest to możliwe dzięki określeniu kondycji Twojego organizmu jeszcze przed pojawieniem się objawów klinicznych choroby. To chyba największa zaleta tego badania, bo jest tylko kwestią czasu, kiedy organizm na występujące zaburzenia wreszcie powie: „Stop. Już dłużej nie dam rady kombinować. Poddaję się i zmierzam w stronę choroby.” Z EHA nie musisz czekać aż tak długo.

Z myślą o tym, jak wiele możesz zyskać, zdecydowałem się opracować interpretację wyniku badania EHA, która z całą pewnością ułatwi Ci jego odczytanie. Jestem pewien, że dzięki niej zrozumiesz, na czym polega ocena Twojej indywidualności. Nie pani Kowalskiej, nie pani Nowak, tylko Twojej. Myślę, że to, co przekazuję, w czytelny sposób podpowie Ci, co musisz zrobić, aby poznane dzięki badaniu EHA własne tendencje odwrócić tak, żeby cieszyć się zdrowiem.

Jerzy Maslanky

Metoda EHA została opracowana przez najsłynniejszych biochemików i lekarzy Ameryki. Należą do nich takie autorytety świata medycyny, jak dr P. Eck, dr G. Watson, dr R. Passwater, dr W. Price, dr H. Selye, prof. L. Pauling, dr M. Gerson i in. Ze względu na swoje zalety, badanie EHA stanowi dzisiaj doskonałe narzędzie dla lekarzy i dietetyków, którzy ustalając program profilaktyczny dla swojego pacjenta, opierają się na jego biologicznej indywidualności. Wielu z nich uznało metodę analizy pierwiastkowej włosa za doskonałą, co potwierdza m.in. Stanowisko amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (Environmental Protection Agency, USA), które stanowi że: „Włosy są ważną i wysoce reprezentacyjną tkanką w ocenie obciążeń toksycznymi minerałami”.