Spadek libido, wzdęcia i estrogen. Czy mają ze sobą coś wspólnego?

Spadek libido, wzdęcia, i estrogen. Czy mają ze sobą coś wspólnego?

Współczesne kobiety coraz częściej cierpią na zaburzenia hormonalne i związane z nimi objawy, do których należą m.in.: nieregularne, bolesne miesiączki, okresowe obrzęki i tkliwość piersi, a także spadek libido, guzy piersi i narządów płciowych. Coraz częściej leczą się też na bezpłodność. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że do symptomów braku równowagi hormonalnej należy również zwykłe zmęczenie, a także wzdęcia, gazy, zaparcia czy spowolniony metabolizm, a także z tego, że zaburzenia hormonalne nie dotyczą wyłącznie kobiet i są problemem również wielu mężczyzn.

Na pracę hormonów negatywnie wpływa zbyt szybkie tempo życia, stres, używki, niewystarczająca ilość snu, zanieczyszczona woda, którą pijemy i w której się myjemy, nadmiar estrogenów w diecie, ekspozycja na pestycydy, plastiki i chemikalia (tzw. ksenoestrogeny), a także wynikające z powyższego zachwianie równowagi mineralnej. Wszystko to zaburza gospodarkę hormonalną i wpływa bardzo negatywnie na nasze zdrowie psycho-fizyczne.

Kiedy procesy przebiegają poprawnie, hormony utrzymują porządek w funkcjonowaniu organizmu, chaos hormonalny zaś może doprowadzić do rewolucji w układzie pokarmowym, nie mówiąc o zakłóceniach w pracy całego organizmu – pisze dr Robynne Chutkan w swojej pracy pt. „Zdrowa lekkość brzucha”. – Lekarstwa bardzo rzadko całkowicie usuwają dolegliwości, choć mogą je znacznie ograniczyć, nie można natomiast przecenić synergistycznego efektu współdziałania diety i stylu życia. – dodaje dr Chutkan, lekarz gastroenterolog, zwolenniczka terapii naturalnych oraz leczenia przyczynowego.

Niestety często niedoceniamy znaczenia pożywienia i powątpiewamy w słowa Hipokratesa, który mówił: niech pożywienie będzie lekarstwem a lekarstwo pożywieniem.

Naturalne, holistyczne podejście do zdrowia pomaga zrozumieć zależności pomiędzy nieprawidłowym odżywianiem i trybem życia a sygnalizowanymi problemami zdrowotnymi. Pozwala opracować skuteczną „strategię działania” w celu odzyskania radości życia i zdrowia. Tymczasem bardzo często niedoceniamy znaczenia pożywienia i powątpiewamy w słowa Hipokratesa, ojca medycyny, który mówił: – Niech pożywienie będzie lekarstwem a lekarstwo pożywieniem. Zaufajmy więc naturze i zdrowej żywności.

Dr Robynne Chutkan, na podstawie swojego wieloletniego doświadczenia zawodowego oraz pracy z licznymi pacjentami zaobserwowała, że u kobiet w okresie przedmenopauzalnym, występuje częsty niedobór progesteronu przy jednoczesnym nadmiarze estrogenu oraz wynikające z tego kłopoty ze wzdęciami, gazami, zatrzymywaniem wody w organizmie i znacznym przybieraniem na wadze.

Z kolei Patrick Holford w pracy pt. „Smak zdrowia: zasady prawidłowego odżywiania” pisze: – Względny nadmiar estrogenu, zwany dominacją estrogenową, związany jest ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia raka sutka, włókniako-mięśniaków, cyst na jajnikach, endometrozy i PMS (zespołu napięcia przedmiesiączkowego). Wczesnymi objawami zwiastującymi przewagę estrogenu są depresja związana z PMS, spadek libido, nadmierny apetyt na słodycze, obfite i długotrwałe miesiączki, przyrost masy ciała, obrzmienie piersi i zatrzymywanie wody w organizmie.

Wybierz zestaw idealny dla siebie

 

Zaburzenia hormonalne nie dotyczą wyłącznie kobiet. Również u mężczyzn może dojść do dysharmonii układu hormonalnego, przykładowo przewagi estrogenu nad testosteronem. Jak to możliwe? Organizm mężczyzny jest tak zbudowany, aby produkować niewielkie ilości estrogenu. Niestety, każdego dnia wszyscy narażeni jesteśmy na przyjmowanie go w zbyt wysokiej dawce wraz z pożywieniem i bezpośrednio ze środowiska. Już zwykły preparat używany do spryskiwania sałaty, może obniżyć poziom testosteronu i doprowadzić do jego niedoboru w organizmie (poprzez zastosowanie w składzie produktów rozpadu DDT i vincloxaliny). Może to tłumaczyć wzrost przypadków wad płciowych, a także niepłodności oraz raka jąder i prostaty. Niektórzy mężczyźni przechodzą okres „męskiego przekwitania”, który jest odpowiednikiem menopauzy. Jego objawami wg specjalisty, dr Malcolme Carruthersa, jest zmęczenie, depresja, obniżenie sprawności seksualnej, przyrost masy ciała i zmiana rozmieszczenia tkanki tłuszczowej, w tym nadmierne jej rozwinięcie w piersiach.

Nadmiar estrogenu stanowi więc poważne i realne zagrożenie dla zdrowia zarówno pań, jak i panów. Dlatego, jeśli podejrzewasz, że źródłem złego samopoczucia i problemów ze zdrowiem, twoim lub bliskiej ci osoby, są zaburzenia hormonalne, warto skorzystać z holistycznej, kompleksowej diagnostyki zdrowia.

Nieocenioną rolę odgrywa wykonanie badania OPTI 03, kontrolującego poziom AA, prekursora stanów zapalnych w organizmie oraz EPA i DHA, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, niezwykle pomocnych w przywróceniu naturalnej równowagi hormonalnej. Drugie z badań, które warto wykonać, polega na analizie pierwiastkowej włosa. Badanie to pozwala na sprawdzenie kondycji nadnerczy, działanie estrogenu i progesteronu, poziomu magnezu i cynku – pierwiastków niezbędnych do powstawania prostaglandyn, utrzymujących równowagę hormonalną, a także stężenia metali ciężkich.

Powyższe badania dają możliwość wglądu w pracę organizmu oraz co najważniejsze, możliwość znalezienia przyczyny a nie tylko obserwacji objawów dolegliwości. Ponadto, w przypadku pierwiastków, badanie włosa poddaje analizie sytuację organizmu z okresu trzech ostatnich miesięcy, w przeciwieństwie np. do badania krwi, które informuje o tym, co dzieje się w organizmie jedynie w dniu badania.

Źródło:
Agnieszka Biernat, Spadek libido, wzdęcia i estrogen: czy mają ze sobą coś wspólnego, DietPoint, 1(2)/2019, s. 36-38.

Ten i więcej artykułów znajdziesz w drukowanym wydaniu magazynu.